ایران از پاپوآ گینه نو هم عجیب تره ! همونطور که قبلا هم گفتم کشور عزیزم جایی نیست که با آرامش بشه پست نوشت و منتشر کرد .

چند وقته اخیر فقط شاهد کشتار و جنگ رسانه ایی و سوختن ۵ میلیون هکتار در استرالیا بودیم .

تا اومدیم یادمون بره که بنزین شده لیتری ۳ هزار تومن ! یه وضعیت دیگه ای ساخته شد ! بعدم جنگ رسانه ای حول شعار ” انتقام سخت ” تا جان باختنه هموطنان !

تسلیت به خانواده های پرواز ایران – اکراین ، امیدوارم دست عوامل این حادثه قطع شه و کلا دیگه شاهد همچین افرادی روی زمین نباشیم !

طبق عادت همیشگی این مطلب رو با موزیک های زیر نوشتم که شما هم میتونید حین خوندن این مطلب پلی کنید و گوش کنید .

توی قسمت قبلی با مهارت های hard and soft که شمارو تبدیل به یک یو ایکس دیزانر میکنه آشنا شدیم .

حالا توی این قسمت میخوایم ببینیم چجوری میشه این مهارت هارو در قالب یک Portfolio (که بر اساس طراحی یوایکس شماست) برای کارفرما ها به نمایش گذاشت !

هر طراح UX یه پورتفولیو مخصوص خودش داره جدا ازینکه چقدر تجربه داره یا چقد وقته که تو این زمینه کار میکنه .حالا اگر شما طراحی باشید که تازه شروع به کار UX میکنین و یه پروژه هم بیشتر ندارید بازم به پورتفولیوی مخصوص خودتون احتیاج خواهید داشت و به مرور زمان باید تکمیلش کنید .

ولی سوال اینجاست یو ایکس دیزاین یه پورتفولیو باید چجوری باشه !؟ و اصلا داریم درمورد چی صحبت میکنیم !

چیزایی که توی این قسمت بررسی میکنم:

 • یوایکس دیزاینه پورتفولیو چیه ؟
 • چرا طراحان یو ایکس به پورتفولیو نیاز دارن ؟
 • یه پورتفولیو باید چیا داشته باشه ؟
 • چجوری استارت ساختن یک یو ایکس پورتفولیو رو باید زد ؟
 • مشق شب

یوایکس دیزاینه پورتفولیو چیه ؟

یوایکس دیزاینه پورتفولیو یه نمایشگاه آنلاین از کارهای یو ایکسی هست که تا الان انجام دادید.

یه سایت شخصیه که شما خودتون رو توش معرفی میکنید و پروژه هایی که انجام دادید یا در حال انجام هست رو توی این سایت میزارید .

هدف این پورتفولیو نمایش پروسه ها و روند کاری شماست نه فقط نتیجه نهایی.

برخلاف دیگر زمینه های طراحی که روی ظاهر عناصر استفاده شده تمزکز دارنو کلا روی دید بصری تاکید دارن ، UX design بیشتر روی اینکه شما چطور مشکلات رو شناسایی و حل میکنید تمرکز داره یا مثلا چه پروسه هایی رو پشت سر گذاشتید تا به خلق چنین تجربه کاربری رسیدید. یو ایکس دقیقا مربوط به باطن کار و پشت ظاهر عناصر استفاده شده میشه .

UseCase Study چیه ؟

به عنوان بخشی از پورتفولیو شما ، Case Study بهتون کمک میکنه که داستان هر قسمت از پروژتون رو تعریف کنید . این قضیه بصورت تکست و تصویر میتونه تمام روند پروژه اتون رو نشون بده (از تحقیق تا راه حل ها هرچی که ما بین قرار میگیره )

همچنین متیونین نتایج و معیار های موفقیت رو بهش اضافه کنید : مثلا چه تاثیری پروژه داشته ؟ چجوری تجربه کاربری رو برای کاربران نهایی بهتر کردین و و و !

case study واسه اینکه به برای مشتری ها یا کارفرما هاتون بخواید توضیح بدید خیلی حیاتی هستن و به اونا نشون میده شما بعنوان یک طراح تجربه کاربری چجوری فکر میکنید و چجوری کار میکنید .اونا روایتی منطقی و آسان رو دنبال می کنند و از خواننده دعوت می کنن تا ببین که شما در مورد حل مشکلات کاربران چجوری عمل میکنین .

چرا طراحان یو ایکس به پورتفولیو نیاز دارن ؟

مثل همه فیلد های کاری شما باید ثابت کنین که استعداد و مهارت اون کار رو دارین درواقع فقط لیست کردن مهارت ها و تجربیات برای رد کردن مصاحبه های کاری کافی نیست !

پورتفولیوی شما مدارک موثق و واضحی از کار هایی که کردین رو میتونه ارائه بده و تسلط شما توی UX رو کامل نشون میده .

پورتفولیو میتونه به کارفرما ها نشون بده که شما بر اساس پروژه هایی که انجام دادین و اونارو بعنوان مدرک در پورتفولیوی خودتون گذاشتین میتونین یه پروژه یو ایکس رو از ابتدا تا انتها اجرا کنید ، یا با چه ابزار هایی توی این زمینه آشنا هستید و یا اینکه چقدر قادر به شناسایی و استفاده از متد های موثر و تکنیک در هر مرحله از روند هستین !

در عین حال پورتفولیو میتونه کمک کنه که هویت شخصی و برند خودتون رو به نمایش بزارید و به اطلاع بقیه برسونین .

میتونه هم بصورت بصری و هم متن اون چیزی که شما رو منحصر به فرد میکنه و بعنوان یک طراح با مهارت تعریف میکنه رو نمایش بده .

یه Portfolio قوی و خوب کلید اصلی برای کار های جدید شماست ! 🙂

یه پورتفولیو باید چیا داشته باشه؟

فرض کنید توی پورتفولیوتون یه اپ داشته باشین که بعنوان نمونه قرارش دادین .

تو این مرحله باید سعی کنید هرچه بیشتر توضیح بدین بابتش و یه سری سوالات رو بنویسید و پاسخ بدید .

مثلا :

 • با کیا روی این پروژه کار کردین ؟
 • مشکلاتی که داشتین و حل کردین چیا بوده ؟
 • توضیح ابزاری که استفاده کردین
 • چجوری مشکلی که باهاش برخورد کردین رو حل کردین

این نوشته باید طوری باشن یا حتی میتونن بصورت اینفوگرافیک باشن که به سادگی قابل فهم باشه و همه بتونن ازش سر در بیارن و زیاد پیچیده نباشه .

بعدم بصورت داستانی پروژه و توضیح میدین و تمام تجربیات و اتفاقاتی که در طول پروسه انجام داشتین رو بصورت عممی و ساده توضیج باید بدین !

چجوری استارت ساختن یک یو ایکس پورتفولیو رو باید زد ؟

خب تا اینجای کار قسمت های اصلی رو یاد گرفتین و حتما به نکات بالا توجه کنید ..

اگه قصد دارین توی زمینه یو ایکس بعنوان یه متخصص کاری کنید پس حتما به پورتفولیو نیاز خواهید داشت پس دست کمش نگیرید .

همونطوری که گفتم قرار نیست حتما یه یو ایکس کار خفن باشین که پورتفولیوتون رو بسازین ! نه اصلا اینطور نیست میتونین با همین دانسته ها استارت بزنین وتمام اصول و قواعد رو در طول زمان یاد بگیرید . حتی میتونین بعنوان نمونه پروژه های موجود رو دوباره با دانسته های خودتون طراحی کنید .

بعلاوه اینکه از کامیونیتی های طراحان هم میتونید کمک بگیرید و نظر طراحای دیگه رو هم راجع این کار بپرسید .

از نظر من نیازی نیس همه چیز رو بلد باشین تا یه پورتفولیو بسازین فقط کافیه همزمان باهاش کار کنید موازی پیش برید و به اطلاعاتتتون اضافه کنید .

نوآوری و خلاقیت شما توی حل مساِل و مشکلات باید باشه که همراه با مدرک اونو بتونین ارائه و توضیح بدین . شاید خیلی دیگه از افراد مشکلاتی رو حل کرده باشن برای یک برنامه (بهعنوان مثلا دیجی کالا حروم خور) ولی اونقدرا کار رو برای کابر راحت نکرده باشن .

اگر بتونین مشکلات رو با خلاقیت و اصولی حل کنید و بابتش مدرکی ارائه بدین اون موقع حرف زیادی برای گفتن دارین 🙂

مشق شب

بعنوان نمونه یه برنامه که موجود هست یا سایت رو انتخاب کنید و ببینید چه مشکلاتی توی رفتار و تعامل و تجربه کار با محصول هست و شما بابتش چه راه حلی دارین و دوباره بر اساس ذهنیت خودتون طراحیش کنید و برای راه حل هاتون توضیح بدید به سوالات زیر توجه داشته باشین و واسش یوزکیس استادی بنویسید :

 • با کیا روی این پروژه کار کردین ؟
 • مشکلاتی که داشتین و حل کردین چیا بوده ؟
 • توضیح ابزاری که استفاده کردین
 • چجوری مشکلی که باهاش برخورد کردین رو حل کردین